Race Winners

The male and female race winners from all previous years are listed below.

  Male Winners    
Year Name Club Time
1989 Derek Stevens Hastings AC 1.08.04
1990 Jamie Hernon Hastings AC 1.10.01
1991 Mark Moughton Shaftesbury Harriers 1.11.08
1992 Seb Shepley London Irish 1.09.35
1993 Vladimir Shtyrts Running Free Ekaterinbu 1.07.48
1994 Jamie Hernon Hastings AC 1.10.27
1995 Ryan Parry Tonbridge AC 1.08.18
1996 Chris Loizou Herne Hill Harriers 1.11.23
1997 Mark Linbourne Medway AC 1.07.39
1998 Barry Royden Medway AC 1.06.28
1999 Gareth Williams Medway AC 1.08.25
2000 Steve Harris Phoenix AC 1.07.58
2001  No race held due to foot and mouth  
2002 Barry Royden Medway AC 1.07.46
2003 James McGaughey Kent AC 1.10.35
2004 Barry Royden Medway & Maidstone AC 1.08.57
2005 Biniam Ande Hastings AC 1.10.47
2006 Paul Hasler Paddock Wood AC 1.11.07
2007 James Baker Chichester Runners AC 1.09.33
2008 Jamie Atkinson Blackheath & Bromley AC 1.10.37
2009 William Levett Tonbridge AC 1.08.43
2010 William Levett Tonbridge AC 1.09.50
2011 John Hutchins Basingstoke & Mid Hants 1.09.01
2012 Will MacKay Bedford & County AC 1.09.04
2013 Frank Tickner Wells City Harriers 1.05.06
2014 Nicholas Kirui Run Fast 1.05.28
2015 Toby Lambert Winchester AC 1.07.09
2016 Ben Shearer Cambridge Harriers 1.09.28
2017 Daniel Gaffney South London Harriers 1.08.36

* Course records are highlighted in red.

  Female Winners    
Year Name Club Time
1989 Susan Martin Medway AC 1.22.16
1990 Bronwyn Cardy Wise Bromsgrove & Reditch AC 1.17.12
1991 Susan Martin Medway AC 1.21.01
1992 Lesley Taylor Collingwood AC 1.24.29
1993 Susan Martin Medway AC 1.19.18
1994 Bonnie Appleby Medway AC 1.22.21
1995 Susan Martin-Clarke Medway AC 1.23.28
1996 Janice Moorekite Invicta East Kent 1.20.46
1997 Susan Martin-Clarke Dartford Harriers 1.25.27
1998 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 1.22.30
1999 Carol McKinalay Evans South London Harriers 1.22.10
2000 Andrea Green Dartford Harriers 1.16.05
2001  No race held due to foot and mouth  
2002 Alison Fletcher Dulwich Runners 1.15.22
2003 Debbie Sullivan Havering 1.19.35
2004 Alison Fletcher Dulwich Runners 1.17.43
2005 Sharon Hawkins Maidstone Harriers 1.25.09
2006 Sharon Hawkins Invicta East Kent 1.23.48
2007 Catherine Wilding Serpentine Running Club 1.20.20
2008 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 1.21.09
2009 Clare Elms Dulwich Runners AC 1.20.33
2010 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 1.20.02
2011 Clare Elms Dulwich Runners AC 1.19.23
2012 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 1.20.23
2013 Tina Oldershaw Paddock Wood AC 1.20.57
2014 Tish Jones Belgrave Harriers 1.13.25
2015 Clare Elms Dulwich Runners AC 1.22.38
2016 Tracy Barlow Thames Valley Harriers 1.15.48
2017 Tracy Barlow Thames Valley Harriers 1.14.07

* Course records are highlighted in red.

Comments are closed